facebook

Implanty

Implantologia to jedna z najnowocześniejszych dziedzin współczesnej stomatologii. Podstawową  zaletą implantów jest to, że odczuwane są przez nas jako naturalne zęby.

Implanty stomatologiczne to bardzo dobry sposób na uzupełnienie brakującego zęba, jak również grupy zębów. Organizm człowieka bardzo dobrze reaguje na implanty, ponieważ idealnie łączą się one z tkankami. 
Każdy utracony ząb wymaga odtworzenia. Zostawienie pustego miejsca po zębie jest dość poważnym błędem. Zęby bowiem tworzą tak spójny zespół, że jakiekolwiek braki w jego obrębie wywołują zaburzenia: w danym łuku, pomiędzy dolnym i górnym łukiem oraz w aparacie utrzymującym ząb w kości i stawach skroniowo-żuchwowych. Pojedyncze zęby, zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby kontaktować. Utrata jednego lub większej ilości zębów daje kilka możliwości uzupełnienia ich. Jedną z nich jest umieszczenie w kości implantu czyli sztucznego korzenia.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od tego, iż leczenie powinno być poprzedzone badaniami i ustaleniem odpowiedniej terapii. Niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań, dodatkowo przeprowadzenie również wywiad do określenia właściwych aspektów, takich jak:

 • wywiad dotyczący ogólnego stanu pacjenta
 • przygotowanie stomatologiczno-protetyczne; powinno się wyeliminować wszystkie źródła infekcji takie jak ubytki próchnicowe, osad, kamień nazębny i schorzenia przyzębia,
 • pantomogram szczęk oraz ewentualnie zdjęcia celowane na okolicę planowanych wszczepów,
 • zbadanie ilości i jakości struktur kostnych w miejscu planowanych wszczepów,
 • odległość od ważnych struktur anatomicznych (kanał żuchwy, zatoka szczękowa, jama nosowa).

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, w trakcie pacjent nie odczuwa bólu, a nieprzyjemności po zabiegu bardzo szybko mijają. Czas trwania zabiegu jest zależny od planowanego rozwiązania protetycznego, ilości wszczepów, stopnia trudności ich wszczepienia oraz dodatkowych zabiegów (np. podniesienie zatoki szczękowej, regeneracja wyrostka kostnego). Długość zabiegu uzależnione jest od przypadku, trwa z reguły od 20 do 60 min., ale w trudniejszych przypadkach może trwać nawet parę godzin.

Zalecenia po implantacji 

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko odrzucenia implantu

 • po zabiegu implantacji mogą wystąpić dolegliwości bólowe i delikatne krwawienie oraz obrzęk
 • stosować zimny okład na skórę policzka strony operowanej
 • unikać ćwiczeń fizycznych oraz schylania się przez okres 6-ciu tygodni
 • następnego dnia po zabiegu rozpocząć płukanie jamy ustnej t. j. Periogard, Meridol, Eludril, Corsodyl
 • w przypadku bólu stosować leki przeciw bólowe: Paracetamol lubIbuprom lub Pyralgin
 • badanie kontrolne po 7 dniach po zabiegu