Diagnostyka
Wiele różnych schorzeń może dawać objawy w obrębie jamy ustnej. Służy nam ona nie tylko do zaspokajania głodu czy czerpania przyjemności z jedzenia. Jest również narażona na dolegliwości, które mogą mieć swoje źródło w innych narządach.
Dawka promieniowania otrzymana przy zdjęciu panoramicznym (pantomograficznym) jest równa godzinie lotu samolotem - wynosi 10 mikrosiwertów.
Jama ustna często traktowana jest jak lustro, w którym odbija się zdrowie całego organizmu. Stomatolog jest w stanie wykryć wiele chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycę, nowotwór lub też znaleźć przyczynę niewyjaśnionych kłopotów z zatokami czy bólami głowy.
Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego niezwykle ważne jest przeprowadzenie profesjonalnej i szczegółowej diagnostyki. Ma to na celu wykrycie niepokojących stanów jamy ustnej, objęcie odpowiednim leczeniem stomatologicznym, jak również, w razie konieczności, skierowanie Pacjenta do innego specjalisty. Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej zwiększają bezpieczeństwo, ułatwiają przeprowadzenie zabiegu, umożliwiają monitorowanie działań oraz ewentualną korektę planu na bieżąco podczas zabiegu.
W stomatologii możemy wyróżnić dwa etapy diagnostyki:
- wywiad z Pacjentem połączony z badaniem lekarskim wewnątrzustnym, przeprowadzonym za pomocą lusterka i zgłębnika,
- diagnostyka obrazowa (badanie radiologiczne np. zdjęcie RTG, pantomograficzne itp.).
Co trzy dni otrzymujemy dawkę promieniowania tła równą wykonaniu jednego pantomogramu
Podczas pierwszego etapu, stomatolog przeprowadza wywiad z Pacjentem na temat stanu zdrowia, przebytych bądź obecnych chorób, przyjmowanych leków, alergii itp. Forma ankiety pozwala na szybkie uzyskanie ważnych informacji. Oceniając wzrokowo i dotykowo stan jamy ustnej lekarz nie tylko rozpoznaje ogniska próchnicowe. Zwraca również uwagę na stan i barwę błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i przyzębia, wygląd języka, czy kształt łuków zębowych.
Drugi etap diagnozowania to badanie radiologiczne. Diagnostyka obrazowa stała się integralną i niezastąpioną częścią leczenia stomatologicznego. Umożliwia ona szczegółowe przeanalizowanie układu zębów, zaplanowanie leczenie, jak również wykrycie próchnicy.
Podstawowym badaniem z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego (RTG) jest prześwietlenie zęba (tzw. rentgen punktowy). Badanie to wykonuje się bezpośrednio na fotelu stomatologicznym. Rentgen zębów jest bardzo pomocny w stomatologii – uzyskujemy szybką diagnostykę przy bardzo małej dawce promieniowania. Pozwalarównież sprawdzić przebieg leczenia.
Zalety zdjęć punktowych (RTG):
- niezastąpione narzędzie pracy podczas leczenia kanałowego czy ekstrakcjach,
- charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością ze wszystkich badań radilogicznych,
- daje dokładny obraz przebiegu korzeni zęba, ilości i stopnia zakrzywienia kanałów,
- pozwala wykryć próchnicę na powierzchniach stycznych (niewidocznych podczas rutynowego badania stomatologicznego),
- nie wymaga skierowania, ani specjalnego przygotowania,
- jest badaniem bezpiecznym (RTG punktowe to jedno z najmniej obciążających badań radiologicznych; z promieniowania tła, czyli naturalnego promieniowania środowiska otrzymujemy codziennie dawkę promieniowania równoważną wykonaniu około 6 zdjęć przylegających),
- zdjęcie wykonuje się na fotelu, a wynik otrzymujemy natychmiast.
Pantomogram zębów (potocznie zwany panoramą) to specjalistyczne zdjęcie stosowane w stomatologii, wykonane przy pomocy aparatu zwanego pantomogramem. Zdjęcie pantomograficzne zaleca się przy leczeniu implantologicznym, protetycznym, zabiegu usunięcia zębów zatrzymanych itp. Niekiedy na takim zdjęciu lekarz może również wykryć zmiany, które nie dają żadnych objawów np. torbiele, korzenie, a nawet nowotwory.
Pantomogram przedstawia szczękę i żuchwę wraz ze wszystkimi strukturami, tj. zatokami, stawami skroniowo-żuchwowymi oraz kośćmi. Zdjęcie pantomograficzne zaczyna stawać się standardem i niemal obowiązkowo powinno być wykonywanie przed każdym większym zabiegiem stomatologicznym.
Nie należy obawiać się diagnostyki obrazowej. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, poziom promieniowania jest bezpieczny dla Pacjenta. Samo badanie jest szybkie i proste. Pozwala uzyskać precyzyjny obraz w bardzo krótkim czasie. Diagnostyka stomatologiczna umożliwia postawienie pełnej i prawidłowej diagnozy dotyczącej stanu zdrowia jamy ustnej Pacjenta.
Panoramę, czyli zdjęcie pantomograficzne, zalecamy wykonać zawsze przed każdym kompleksowym leczeniem stomatologicznym. Aparaty rentgenowskie będące na wyposażeniu naszego Centrum spełniają wszystkie normy w zakresie dopuszczalnej dawki promieniowania.