f

Fluoryzacja

Jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym, polegający na powlekaniu zębów warstwą specjalnych preparatów o wysokiej zawartości fluoru.  Lakierowanie (fluoryzacja) chroni przed działaniem bakterii, wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby są odporniejsze na próchnicę (zapobiega jej nawrotom). Zabieg stosowany jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

Jest to jedna z najskuteczniejszych
metod zapobiegania
rozwojowi próchnicy

Fluoryzacja wykonywana jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Częstotliwość z jaką powinno się poddawać temu zabiegowi zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u osób dorosłych lakierowanie zębów należy przeprowadzać co 6 miesięcy, natomiast u dzieci 3-4 razy do roku.

Stężenie fluoru w preparatach stosowanych do lakierowania w gabinecie jest wyższe niż w pastach, płukankach i preparatach ogólnodostępnych. Dzięki temu uzyskuje się lepszy kontakt ze szkliwem, przez co fluor działa  skuteczniej.

Na czym polega zabieg lakierowania (fluoryzacji)?

  • jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem preparatów fluoru o odpowiednim stężeniu,
  • przed aplikacją preparatu z fluorem konieczne jest profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów oraz ich osuszenie (gwarantuje to maksymalną efektywność lakieru),
  • naniesienie fluoru (pozostając w kontakcie ze szkliwem uwalniane jony fluoru zostają wbudowane w powierzchnie zębowe).