Piaskowanie
To zabieg dentystyczny, który polega na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów osadu, płytki nazębnej i wszelkich przebarwień powstałych np. po kawie, herbacie, papierosach itp. za pomocą specjalnego urządzenia (tzw. piaskarki), które pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej drobny proszek (piasek dentystyczny). Dzięki temu z łatwością dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu – kompleksowego usuwania kamienia nazębnego. Zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny.
Płytka nazębna to lepki osad, czasami o brązowym zabarwieniu, powstały z resztek pokarmu wymieszanych z obumarłymi komórkami błony śluzowej, drobnoustrojami i bakteriami, który zalega na powierzchni zębów. Bakterie wchodzące w skład płytki wywołują choroby dziąseł, np. zapalenia dziąseł i paradontozę oraz wytwarzają kwas, który atakuje szkliwo zębów i przyspiesza powstawanie ubytków próchnicowych.
Szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić wszystkich trudno dostępnych miejsc, w których szybko gromadzi się płytka bakteryjna, dlatego regularnie należy wykonywać piaskowanie. Piasek dentystyczny dociera do wszystkich, nawet najdrobniejszych, szczelin i usuwa wszystkie szkodliwe osady i przebarwienia, a tym samym minimalizuje ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł.
Piaskowanie zębów polecane jest każdemu. Szczególnie temu zabiegowi powinni poddawać się:
- palacze,
- osoby pijące dużo kawy i herbaty,
- osoby noszące aparat ortodontyczny,
- posiadacze tzw. stłoczonych zębów,
- osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów.
Przez pierwsze 3 godziny po zabiegu Pacjent powinien wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów. W tym czasie zęby podatne są na przebarwienia. Należy pamiętać, że jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny, należy zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.
Zaleca się, aby piaskowaniu poddawać się raz na 6-12 miesięcy. Regularne usuwanie osadów i przebarwień sprawi, iż zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł oraz zachowamy estetyczny wygląd zębów.
ZALECENIA PO PIASKOWANIU ZĘBÓW:
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samych Pacjentów:
- Bezpośrednio po zabiegu piaskowania zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę (za wyjątkiem wody).
- Bezpośrednio po zabiegu, a najlepiej przez 24 godziny, zalecane jest stosowanie tzw. „białej diety” (unikanie pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów np. jagód, buraków, kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coca coli itp.)
- Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów zalecane jest stosowanie pasty na nadwrażliwość (np. Colgate pro Relief, Elmex Sensitive itp.). Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.