f

Skaling

Zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, podczas którego za pomocą specjalnego narzędzia (skalera ultradźwiękowego) usuwane są twarde złogi kamienia osadzające się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi idealne środowisko dla rozwijających się bakterii. Może to prowadzić m.in. do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może przyczyniać się do zaniku kości wyrostka zębowego, a w konsekwencji do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania (paradontoza).

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Osadza się w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie można dotrzeć szczoteczką.

Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja m. in. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów, picie kawy czy herbaty itp.

Wyróżniamy dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich Pacjentów,
  • skaling poddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

Skaling naddziąsłowy to zabieg, który ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonuje się zwykle za pomocą ultradźwięków. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc, gdzie występuje kamień. Następnie ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów. Na koniec zabiegu oczyszczone zęby zostają wypolerowane, dzięki czemu ich powierzchnia jest gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła, a nawet w korzeniu zęba. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą skalerów ultradźwiękowych, a także kiretu - specjalistycznego sprzętu dentystycznego, którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny jamy ustnej. Po oczyszczeniu szyjek zębowych z kamienia nazębnego wykonuje się polerowanie – pozwoli to na wolniejsze osadzanie się kamienia do kolejnego zabiegu.

Warto wiedzieć:

  • skaling jest jednym z podstawowych zabiegów profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej, który pozwala długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem,
  • poddawanie się regularnemu skalingowi (zgodnie z zaleceniami lekarza) gwarantuje powodzenie leczenia stomatologicznego oraz jest podstawą udzielania gwarancji,
  • po zabiegu Pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów,
  • zabieg jest praktycznie bezbolesny,
  • po skalingu zaleca się fluoryzację, która ma celu przebudowę szkliwa oraz zniesienie nadwrażliwości,
  • częstotliwość poddawania się zabiegowi usuwania kamienia powinna być zgodna z zaleceniami lekarza (nie mniej jednak niż 1-2 razy do roku, w przypadku pacjentów ortodontycznych nawet co 3-6 miesięcy; palacze powinni poddawać się temu zabiegowi częściej).

ZALECENIA PO SKALINGU ZĘBÓW: 

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samych Pacjentów:

  • Bezpośrednio po zabiegu oczyszczania (skalingu) zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę (za wyjątkiem wody).
  • Bezpośrednio po zabiegu, a najlepiej przez 24 godziny, zalecane jest stosowanie tzw. „białej diety” (unikanie pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów np. jagód, buraków, kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coca coli itp.)
  • Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów zalecane jest stosowanie pasty na nadwrażliwość (np. Colgate pro Relief, Elmex Sensitive itp.). Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.