f

Wybielanie zębów martwych

Metoda ta stosowana jest do zębów leczonych wcześniej kanałowo, które zmieniły swój odcień, jak również w wyniku pourazowego krwawienia miazgi zęba. Wybielanie zębów martwych następuje poprzez umieszczenie preparatów wybielających wewnątrz komory zęba. Ten rodzaj wybielania wykonywany jest tylko przez stomatologów.

Etapy wybielania zębów martwych:

Tylko wybielanie medyczne można uznać za skuteczne i bezpieczne, ponieważ wykonywane jest po okiem specjalisty.

  • Otwarcie i opracowanie komory zęba.
  • Umieszczenie w komorze zęba specjalnego preparatu przeznaczonego do wybielania martwych zębów.
  • Zamknięcie otworu zęba szczelnym opatrunkiem (od 24 h do 3 dni).
  • W razie konieczności zabieg powtarza się dwu-trzy-krotnie, do czasu uzyskania pożądanego efektu.
  • Oczekiwanie na zneutralizowanie środka wybielającego (około 2 tygodni).
  • Zamknięcie komory zęba wypełnieniem kompozytowym.

Wybielanie zębów martwych ma swoje wady i zalety. Chociaż w zdecydowanej większości przypadków efekt rozjaśnienia zęba jest satysfakcjonujący, nie zawsze udaje się wybielić ząb całkowicie. Zdarza się, iż preparat wybielający nie jest w stanie dostatecznie spenetrować całej korony i ząb pozostaje ciemniejszy w określonych miejscach. Wybielone zęby martwe mogą po pewnym czasie ponownie ściemnieć i całą procedurę należałoby powtórzyć. 

Stomatologiczne wybielanie zębów martwych to skuteczna opcja ze względu na konieczność sięgania do wnętrza. Nie jest to metoda jedyna. W przypadku nie osiągnięcia oczekiwanego efektu rozjaśnienia, lekarz zaproponuje inne metody poprawy estetyki – np. licówki czy korony.

Zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej w domu, regularnie odwiedzać stomatologa (co 6 miesięcy) oraz zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne (skaling i/lub piaskowanie).