f

Zalecenia po zabiegu chirurgicznym

W celu zapewnienia sukcesu zabiegu chirurgicznego, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które ułatwiają przebieg procesu gojenia i łagodzą nieprzyjemne objawy. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od zdyscyplinowania samych Pacjentów. Ważne jest szczególne dbanie o miejsce, w którym przeprowadzony został zabieg chirurgiczny:

  1. Bezpośrednio po zabiegu można robić zimne okłady bezpośredniej okolicy- pozwoli to ograniczyć obrzęk i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.
  2. Należy unikać rozgrzewania operowanego miejsca.
  3. Należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego przez pierwszy tydzień po zabiegu (nie schylać się, nie dźwigać ciężarów, nie uprawiać sportów). Po zdjęciu szwów i przez następne 6 tygodni unikać w miarę możliwości większego wysiłku fizycznego (zwłaszcza jeśli wyczuwalne jest tętnienie w okolicy zabiegu).
  4. Należy unikać pochylania głowy przez pierwsze dni po zabiegu.
  5. Przez co najmniej 48 godzin należy powstrzymywać się od:
    • palenia nikotyny (do czasu usunięcia szwów palenie tytoniu należy ograniczyć do minimum),
    • picia alkoholu, napojów gazowanych, napojów gorących (nawet przez słomkę/rurkę),
    • mocnego wydmuchiwania nosa.

Każda z tych czynności nasila krwawienie i utrudnia gojenie. Może spowodować przemieszczenie się naturalnego skrzepu powstającego w miejscu zabiegu, powodując w takim przypadku zjawisko „suchego zębodołu” i wystąpienie niepotrzebnego bólu. Gdyby do tego doszło, zaleca się kontakt telefoniczny z naszym Centrum.

  1. Zaleca się spożywanie miękkich posiłków (pokarmy raczej chłodne, lody, koktajle oraz unikać gorących napojów (kawy i herbaty). Zaleca się wyeliminowanie przez kilka dni potraw mącznych, mleka i kwaśnych produktów mlecznych, gdyż osadzają się one na zębach i utrudniają higienę jamy ustnej. Należy pić dużo wody.
  2. Należy unikać twardych potraw; w żadnym przypadku nie żuć kęsów jedzenia w okolicy zabiegu.
  3. Należy unikać żucia po stronie operowanej do czasu zdjęcia szwów.
  4. Nie należy dotykać palcami, językiem operowanego miejsca.
  5. Nie zaleca się otwierania ust celem obejrzenia okolicy zabiegu. Może to spowodować przypadkowe oderwanie szwów, rozejście brzegów itp.
  6. Zalecany jest odpoczynek w pozycji półsiedzącej lub siedzącej z podpartą głową. Nie wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej.
  7. Jeżeli zostały przepisane leki, należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza.
  8. Jeśli założono szwy, konieczne jest ich usunięcie po około 7-10 dniach.
  9. Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza.
  10. Należy stawiać się na obowiązkowe wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów z kamienia i osadu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z naszym Centrum.